top of page

10 zaskakujących mITów o programowaniu i programistach

Wokół programowania powstało wiele mitów, które na pewno słyszałeś i zastanawiałeś się czy są prawdą. Niektórzy po ich usłyszeniu rezygnują z programowania i tracą swoją szanse na zrobienie znakomitej kariery zawodowej i zarabiane wysokich sum pieniędzy. Wreszcie nadszedł czas, żeby przyjrzeć się wszystkim mitom dotyczącym branży IT oraz jej pracowników i je obalić!


  

1. Programista musi świetnie znać matematyką

Nieprawda. Wbrew stereotypom osoby pracujące w branży IT nie muszą być geniuszami matematycznymi. Programistę powinny cechować umiejętność logicznego i analitycznego myślenia, a także chęć do rozwiązywania problemów, które z pewnością przydadzą się we wspomnianym zawodzie. Gdy pojawi się konieczność przeprowadzenia trudniejszych obliczeń, można skorzystać z pomocy specjalnych wtyczek czy programów, które ułatwią wykonanie zadania.


2. Wiek ma znaczenie, jeśli chcesz zostać programistą

Nieprawda. Najważniejsze jest zaangażowanie, chęć do nauki, pracy oraz samorozwoju, a także nabyte umiejętności praktyczne i doświadczenie. Coraz częściej można spotkać osoby, które zdecydowały się na przebranżowienie po 30-stym roku życia, a nawet później. Co więcej, wspomniane osoby posiadają już pożądane przez pracodawców doświadczenie zawodowe, które ułatwi im odpowiednie zaprezentowanie się na rozmowie kwalifikacyjnej, a także radzenie sobie w określonych sytuacjach.


3. By zostać programistą musisz skończyć studia informatyczne

Nieprawda. Dla pracodawców istotne są wiedza i umiejętności, a nie dyplom ukończenia studiów, który nie świadczy o posiadanym doświadczeniu oraz kwalifikacjach wymaganych przez firmy z branży IT. Wspomniany dokument nie gwarantuje, że kandydat spełni oczekiwania pracodawców i okaże się świetnym pracownikiem. Warto również pamiętać, że dla rekruterów ze wspomnianego obszaru liczy się portfolio, które świadczy o poświęconym przez kandydata czasie na naukę, a także realizację projektów.


4. Zawsze będziesz programował w jednym, wyuczonym języku

Nieprawda. Wybór pierwszego języka programowania nie oznacza pracy w nim podczas trwania całej kariery zawodowej. Znaczna ilość programistów zna kilka lub kilkanaście języków, dzięki czemu poszerza swoje horyzonty i możliwości zawodowe, a także odbywa proces samorozwoju.


5. By znaleźć pracę jako programista wystarczy dyplom ukończenia studiów

Nieprawda. Dyplom ukończenia studiów nie oznacza natychmiastowego znalezienia pracy. Przyszły pracodawca będzie chciał w jak największym stopniu sprawdzić Twoje umiejętności praktyczne, dlatego tak ważne jest, aby stale tworzyć projekty programistyczne. Istotne jest, abyś miał chęć do ciągłego rozwoju, co dla pracodawcy będzie znaczącym elementem w ocenie Twojej kandydatury.


6. Każdy programista musi perfekcyjnie mówić po angielsku

Nieprawda. Zależy to przede wszystkim od firmy, w której chciałbyś rozpocząć pracę. Wiadomo, że jeżeli będzie to firma międzynarodowa, to z pewnością jednym z wymogów przyjęcia na określone stanowisko będzie znajomość języka angielskiego. Jednak, jeżeli trafisz do polskiej firmy wystarczy Ci jedynie poziom umożliwiający czytanie dokumentacji i pisanie kodu źródłowego.


7. Programista pracuje samodzielnie

Nieprawda. Na pracę programisty nie składają się wyłącznie indywidualnie wykonywane zadania, dlatego ważne jest posiadanie rozwiniętej umiejętności pracy zespołowej. We wspomnianym zawodzie realizacja dużych projektów i pisanie jednego, wspólnego kodu może być nadzorowana przez szereg osób. Aby zakończyć projekt sukcesem należy usystematyzować pracę oraz uczestniczyć w różnego typu spotkaniach zespołu, konsultacjach, a także prezentacjach.


8. Programista to wyłącznie męski zawód

Nieprawda. Choć w branży IT możemy obserwować przewagę mężczyzn, to kobiety coraz częściej zaczynają wybierać tę ścieżkę kariery. Należy pamiętać, że dla pracodawców nie jest ważna płeć, lecz umiejętności, które posiada potencjalny kandydat na określone stanowisko. W branży IT istnieje wiele możliwości połączenia życia prywatnego z karierą m.in. poprzez pracę w formie zdalnej czy elastyczne godziny pracy, co np. dla młodych mam jest niezwykle istotną kwestią.


9. Pracodawcy poszukują jedynie doświadczonych programistów

Nieprawda. Wbrew pozorom firmy w branży IT nie zatrudniają wyłącznie doświadczonych specjalistów. Na różnych portalach internetowych można znaleźć wiele ofert staży dla młodych programistów, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę zawodową. Oprócz wiedzy i umiejętności praktycznych, dla pracodawców ważna jest również kreatywność, a także szybkość przyswajania nowych informacji.


10. Dobry programista musi szybko pisać kod

Nieprawda. Choć szybkie pisanie na klawiaturze jest zaletą, nie jest ono jedynym wyznacznikiem definiującym dobrego programistę. Ważne jest, aby tworzone przez Ciebie projekty poddawane były sprawdzeniu i analizie, które będą miały swoje odzwierciedlenie w jego jakości. Wspomniane procesy pozwolą wykrycie i zniwelowanie błędów, które zostaną zauważone podczas etapu testowego.

13 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Комментарии


bottom of page