top of page

Czym zajmuje się Front-end Developer?

Na rynku pracy możemy zaobserwować wyraźny wzrost zainteresowania osobami zajmującymi się front-endem, dlatego chcielibyśmy trochę bardziej przybliżyć wspomnianą specjalizację oraz pracę na tym stanowisku. Z poniższego artykułu dowiesz się co to jest front-end, czym zajmuje się Front-end Developer, a także jakie cechy i umiejętności powinien posiadać specjalista z tego zakresu.


 


 

Co to jest Front-end?

Najprościej mówiąc front-end to widoczna dla użytkownika część strony, na którą składa się jej cały wygląd i możliwości. Ostatni z wymienionych elementów pozwala osobom, które korzystają z określonego systemu internetowego lub aplikacji na wykonywanie różnego typu interakcji i bezpośredni kontakt z wybraną częścią strony. Można powiedzieć, że głównym zadaniem front-endu jest wyświetlanie z Back-endu, czyli niewidocznej dla użytkownika części strony, jej interfejsu, menu, grafik, animacji czy tekstu.


Czym się zajmuje Front-end Developer?

Osoba pracująca na stanowisku Fron-end Developer to najprościej mówiąc spec od języka JavaScript. Jego praca polega na tworzeniu wizualnej strony projektu, tj. systemu internetowego czy aplikacji, a także jej zachowanie. Według wytycznych otrzymanych od webmasterów specjalista od front-endu projektuje interfejs, menu, grafiki, a także interaktywne elementy, które są atrakcyjne dla użytkownika pod względem wizualnym, a także zapewniają prawidłowe funkcjonowanie finalnej wersji produktu.


Jakie umiejętności powinien posiadać Front-end Developer?

Specjalista od front-endu powinien posiadać określoną wiedzę i umiejętności, aby móc jak najlepiej wykonywać swoją pracę i być pożądanym przez pracodawców z branży IT. Do kompetencji Front-end Developera należą m.in. znajomość języka na poziomie komunikatywnym, znajomość trzech podstawowych języków, tj. HTML, CSS i JavaScript w stopniu zależnym od wymagań danej firmy, znajomość co najmniej jednego frameworku, a także bibliotek Bootstrap, Backbone czy AngularJS.


Jakie są języki i technologie front-endu?

Specjalista od front-endu powinien posiadać określoną wiedzę i umiejętności, aby móc jak najlepiej wykonywać swoją pracę i być pożądanym przez pracodawców z branży IT. Do kompetencji Front-end Developera należeć znajomość m.in. języków HTML i CSS, które umożliwiają budowę stron internetowych i interfejsów aplikacji, języka JavaScript, w którym programuje się strony www i aplikacje, technologii React, Redux oraz React-Router, technologii Ajax pozwalającej na komunikację pomiędzy aplikacjami lub ich modułami, a także projektowanie Interfejsu Programowania Aplikacji - API. Co więcej, mile widziana przez pracodawców jest znajomość frameworków.


Kto powinien zostać Front-end Developerem?

Praca jako Front-end Developer to gwarancja ciągłego rozwoju i satysfakcjonujących zarobków, lecz warto zastanowić się nad tym, kto powinien nim zostać. Z pewnością powinny być to osoby, które posiadają umiejętności kodowania w językach HTML, CSS oraz JavaScript, i znają wiele różnorodnych bibliotek i frameworków. Programistę zajmującego się tą specjalnością powinna charakteryzować również chęć do ciągłej nauki, cierpliwość, drobiazgowość, kreatywność, umiejętność pracy w zespole, a także dyscyplina oraz dobra organizacja pracy. Jeżeli posiadasz wyżej wymienione cechy i cenisz sobie wykonywanie działań wpływających na estetyczną stronę realizowania projektów - zapisz się na nasz kurs i zostań Front-end Developerem.

14 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page