top of page

Jak zostać programistą bez studiów – czy to w ogóle możliwe?


Wiele osób zastanawia się, czy aby zostać programistą należy ukończyć studia informatyczne. Otóż odpowiedź brzmi – NIE. W dalszej części artykułu dowiesz się, że programowanie bez studiów jest możliwe oraz jak zdobyć pracę w IT bez wykształcenia informatycznego!


Czy studia informatyczne są potrzebne do nauki programowania?

Choć wydawałoby się, że odpowiedź na pytanie jest prosta i twierdząca, to z ankiety przeprowadzonej przez No Fluff Jobs wynika, że 83% programistów, uważa, że studia nie są przydatne w nauce programowania. Może to wynikać z faktu, że osoby studiujące kierunki informatyczne lub ich absolwenci, muszą poświęcić sporo czasu na indywidualną naukę, aby znaleźć dobrą pracę.

Planując rozpoczęcie studiów informatycznych na polskich uczelniach trzeba wiedzieć, że zawierają one bardzo dużo teorii, a mniej praktyki, co przekłada się na samodzielną pracę studentów poza zajęciami, aby zdobyć umiejętności niezbędne do pracy jako programista.


Czy firmy z branży IT wymagają wykształcenia wyższego?

Bardzo rzadko można spotkać oferty pracy, w których jednym z wymogów jest posiadanie dyplomu ukończenia studiów informatycznych. Zdarza się nawet, że pomimo zamieszczenia takiego wymogu w ofercie pracy, pracodawcy w rzeczywistości nie przywiązują do tego wagi.


Jakich osób poszukują pracodawcy z branży IT?

Poszukiwani są przede wszystkim kandydaci, którzy posiadają umiejętności praktyczne w zakresie technologii w branży IT, a także posiadający określone predyspozycje. Tutaj nie liczy się dyplom ukończenia uczelni wyższej, lecz portfolio i posiadane przez Ciebie doświadczenie.

Podczas rozmów rekrutacyjnych kandydaci bardzo często otrzymują do rozwiązania zadanie praktyczne, które ukazuje, czy potrafią logicznie myśleć oraz znaleźć rozwiązanie na postawiony problem. Pracodawca sprawdza, czy potrafisz pracować z kodem, tj. jakie są Twoje zdolności analityczne, czy potrafisz poszukiwać rozwiązań problemów w sposób kreatywny, a nawet jak radzisz sobie w pracy zespołowej podczas tworzenia wspólnego projektu.


Czy można zostać programistą bez studiów informatycznych?

Podsumowując, istnieją bardzo duże szanse na zrobienie satysfakcjonującej kariery jako programista bez ukończenia studiów informatycznych. Kluczem do zawodowego sukcesu jest doświadczenie potencjalnego kandydata na stanowisko w branży IT, a także praktyczne umiejętności.


Jak zacząć pracę w IT bez studiów?

Jeżeli zastanawiasz się jak zostać programistą bez ukończenia studiów informatycznych to zachęcamy do przeczytania naszego ostatniego artykułu, z którego dowiesz się jak zostać programistą oraz, skąd zdobyć niezbędną wiedzę i umiejętności.

4 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page