top of page

Jak zostać programistą? Czy warto zapisać się na kurs programowania?


W dzisiejszych czasach na każdym kroku jesteśmy zależni od technologii i korzystamy z niej przy wykonywaniu codziennych czynności. Jednak niewiele osób wie, jak czytać oraz pisać kod. Co ważne, branża informatyczna rozwija się w dynamicznym tempie, w skutek czego na rynku zaczyna brakować specjalistów z tego sektora. Czy warto spróbować swoich sił w branży IT? Jak zostać programistą i skąd zdobyć niezbędne umiejętności do pracy w tym zawodzie?


Dlaczego warto uczyć się programowania?

We współczesnym świecie umiejętność programowania jest niezwykle przydatna. Pewnie się zastanawiasz, czy warto uczyć się kodować oraz dlaczego?

  • Programowanie to trening umysłu

Nauka programowania to świetny pomysł dla osób, którym zależy na ćwiczeniu sprawności swojego umysłu, logicznego myślenia, a także zdolności koncentracji. Dzięki kodowaniu możliwe jest wyciąganie wniosków, a tym samym rozwijanie umiejętności zapamiętywania informacji.

  • Brak problemów ze znalezieniem pracy

Posiadając umiejętności i wiedzę niezbędną do pracy jako programista, nie musisz się martwić o problemy związane ze znalezieniem pracy. Aktualnie na polskim rynku jest niedobór pracowników z branży IT, a firmy poszukują specjalistów z tego sektora. Co ważne, zarobki programistów są bardzo wysokie. W statystykach Just Join IT możemy znaleźć informację dotyczącą średnich miesięcznych zarobków brutto programistów języka Java za styczeń 2022r, które wynoszą następująco: Junior – 6 833 zł, Mid – 13 595 zł oraz Senior 18 635 zł.

Dwa miesiące później statystyki miesięcznych zarobków brutto programistów uległy diametralnej zmianie (o kilka tysięcy złotych). W marcu programiści języka Javy zarabiali następujące kwoty: Junior – 8 238 zł, Mid – 17 349 zł oraz Senior – 23 010 zł.

  • Komfortowe warunki pracy

Pracodawcy firm IT zwrócili uwagę na fakt, iż wypoczynek wpływa na kreatywność i logiczne myślenie pracowników, w skutek czego zmienił się system pracy, która nie jest już typowo etatowa. Organizowane są różnego typu atrakcje, których celem jest integrowanie pracowników oraz odprężenie ich umysłów, np. wspólne posiłki, a nawet spędzanie czasu w trakcie pracy w chillout room’ach.


Jakie umiejętności są niezbędne do podjęcia pracy w branży IT?

Przede wszystkim powinieneś znać język, w którym zamierzasz pracować, np. Java czy Python. Jeżeli planujesz zostać backendowcem to powinieneś rozwinąć swoją wiedzę w kierunku baz danych oraz MySQL, natomiast jeżeli będziesz zajmował się frontend’em z pewnością przydadzą Ci się HTML oraz CSS. Bez względu na to, którą częścią tworzenia projektu programistycznego się zajmujesz, istotne jest, abyś poznał oprogramowanie Git, które jest nieodłącznym elementem branży IT. Podejmując się pracy we wspomnianym zawodzie musisz lubić logiczne myślenie, rozwiązywanie problemów, poszukiwanie ich rozwiązań, a także pracę w zespole. Bardzo przydatną umiejętnością jest również znajomość języka angielskiego na poziomie komunikatywnym, dzięki czemu będziesz miał szansę na znalezienie pracy zarówno w polskich, jak i zagranicznych firmach.


Jak zostać programistą? Od czego zacząć?

W dzisiejszych czasach jest bardzo dużo możliwości, które pozwolą Ci na podjęcie pracy jako programista. Jedną z nich jest zapisanie się na kurs programowania, podczas którego zdobędziesz niezbędne umiejętności do zostania programistą, a także uzyskasz profesjonalne wsparcie od mentora. Opcja ta jest dobra dla osób, które chcą w szybkim czasie zmienić swoje życie na lepsze i zdobyć doświadczenie w programowaniu, a tym samym znaleźć dobrze płatną pracę. Pamiętaj jednak, że zanim weźmiesz udział w kursie programowania, powinieneś zastanowić się, którą ścieżkę kariery programistycznej chciałbyś wybrać, tj. w jakim języku chciałbyś programować oraz czy wolisz zajmować się frontendem czy backendem.


2 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page