top of page

Programista – najszczęśliwszy zawód na świecie!

Zastanawiasz się, dlaczego warto uczyć się programowania? Jednym z pierwszych i oczywistych powodów są świetne zarobki, lecz pieniądze to nie wszystko! Ważna jest pozytywna atmosfera i zadowolenie z pracy, którego programistom zdecydowanie nie brakuje. Według badań przeprowadzonych przez resume.io aż 87% pracowników branży IT deklaruje satysfakcję ze swojego obecnego stanowiska pracy. Jaki jest powód tak wysokiego wskaźnika zadowolenia wśród programistów?


 
 

Korzyści płynące z pracy w branży IT


Dla wielu osób, nie tylko z branży IT, samorozwój jest istotnym elementem wpływającym na odczuwanie satysfakcji z pracy, dlatego poszukując nowej pracy zwracają uwagę na tę kwestię. Programiści działają w branży, która rozwija się w dynamicznym tempie, dlatego mają wiele możliwości pozwalających im na ciągły rozwój i zdobywanie nowych umiejętności.


Kolejną z zalet podjęcia pracy jako programista jest komfortowa sytuacja na rynku pracy. Chodzi tutaj o stabilne zarobki, a także systematyczne podwyżki, które nie są obce pracownikom z branży IT. Co więcej, programiści są ciągle pożądani na rynku pracy. Osoby mające bogate CV i doświadczenie zawodowe mogą pochwalić się otrzymywaniem wielu ofert pracy od różnego typu firm z branży IT.


Coraz bardziej pożądaną kwestią w poszukiwaniach pracy staje się także możliwość wykonywania jej w formie zdalnej. Cechują ją wygoda, spędzanie czasu w domowym zaciszu lub innym wybranym przez pracownika miejscu, oszczędność czasu na dojazd do pracy oraz stanie w korkach, a także oszczędność pieniędzy wydawanych, np. na jedzenie w przerwie obiadowej.


Jednym z powodów, z którego programiści czerpią dużą satysfakcję ze swojej pracy, jest pasja do tego, co robią. Wspólne zainteresowanie poskutkowało założeniem wielu forów oraz stron internetowych, na których specjaliści z branży IT się zrzeszają. Uwielbiają oni ze sobą współpracować, co przejawia się wspólnym poszukiwaniem rozwiązań, omawianiem nowych technologii czy dzieleniem się przydatnymi wskazówkami dotyczącymi pracy i branży, w której działają.

Wspomniana wyżej pasja powiązana jest również z odczuwaniem przyjemności z pracy poprzez rozwiązywanie ciekawych zadań, które często programiści traktują jako łamigłówki, poszukiwanie nowych rozwiązań, a także tworzenie innowacyjnych projektów oraz ulepszanie tych stworzonych już wcześniej. Co więcej, wielu specjalistów z branży IT po oficjalnym przejściu na emeryturę nie potrafi i nie chce porzucić swojej pasji, dlatego dalej aktywnie działa w tym obszarze.


Jakie czynniki mają wpływ na zadowolenie programistów z pracy?


Jednym z czynników wpływających na zadowolenie programistów z pracy jest nastawienie szefa, które z pewnością jest ważne dla osób z każdej branży. Istotne jest, aby pracodawca lub osoba na stanowisku kierowniczym czy dyrektorskim miała pozytywne nastawienie oraz wspierała swoich pracowników wpływając na odczuwaną przez nich satysfakcję z pracy.


Wśród programistów częstym czynnikiem jest także samozatrudnienie, czyli bycie własnym szefem. Wiele osób nie lubi mieć nad sobą osoby nadzorującej oraz woli samodzielnie decydować o swoich obowiązkach i realizowanych projektach. Co więcej, osoby samozatrudnione mogą decydować o tym, z którymi kontrahentami współpracują oraz w jakim zakresie. Powiązane jest to z większymi zarobkami, dzięki podjęciu kooperacji z nawet kilkoma zewnętrznymi podmiotami na własnych zasadach.


Istotnym czynnikiem są także elastyczne godziny pracy. Programiści bardzo często nie mają określonych godzin pracy od do. Oznacza to, że samodzielnie decydują, kiedy rozpoczynają i kończą pracę. Oczywiście muszą przepracować określoną ilość godzin, lecz dostosowanie godzin pracy do swoich potrzeb, na pewno jest dużym ułatwieniem w wielu sytuacjach.


Programiści śpią spokojnie


W obecnych czasach bardzo trudno jest znaleźć pracę, w której będziemy pracować dłużej niż kilka lat. Czynników zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych tego zjawiska może być wiele, lecz najczęściej wymienianym przez pracowników jest stres. Na tą negatywną cechę pracy nie mogą narzekać programiści, którzy w 76% przyznają, że obecna praca sprawia im wiele radości. Nie boją się oni o utratę posady, ani o podjęcie dodatkowej pracy ze względów zarobkowych. Nawet, gdyby planowali poszukać i rozpocząć nową pracę, to jej znalezienie nie zajęłoby im więcej niż miesiąc.


Jeżeli zależy Ci na stałej pracy z wysokimi zarobkami i brakiem stresu związanego z wykonywaniem określonych obowiązków – zapisz się na nasz kurs i zostań programistą. Ten zawód przysporzy Ci wiele radości i uśmiechu, a otaczanie się pozytywnymi ludźmi, którzy naprawdę lubią to co robią, wpłynie pozytywnie na Twoją motywację do pracy i osiągane efekty.


15 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page