top of page

W Polsce brakuje programistów. Dlaczego warto zostań jednym z nich?
Czy wiesz, że w Polsce brakuje prawie 20 tysięcy pracowników, którzy specjalizują się w rozwiązaniach związanych z chmurami obliczeniowymi? Badania wykonane przez Centrum Szkoleniowe HackerU jasno pokazują, że na rynku jest duży niedobór pracowników z tej branży. Czy w takim razie warto zainteresować się pracą jako programista w tych technologiach?


Kogo najbardziej potrzeba w tym sektorze?

Zgodnie z otrzymanymi danymi, to o programistów najbardziej zaciekle walczą firmy, które wdrażają projekty w chmurze. Z przytaczanego raportu wynika, że zaledwie 13 proc. programistów pracujących w technologiach Cloud ma ponad 5 lat doświadczenia. To naprawdę krótki staż, nawet mając na uwadze dynamikę branży IT.

Według ekspertów z McKinsey & Company, polskie firmy i instytucje, zostają w tyle, jeśli chodzi o wdrożenie rozwiązań chmurowych. Poziom wdrożeń jest 1,5-krotnie niższy niż średnia w rejonie CEE. Prognozy wskazują, że w najbliższych latach ta branża będzie rozwijała się bardzo dynamicznie.


Niedobór doświadczonych pracowników w branży Cloud

Na podstawie analizy badania zleconego przez HackerU, w którym wzięło udział ponad kilkuset programistów realizujących projekty chmurowe, możemy zauważyć, że w branży IT dominują programiści posiadający doświadczenie poniżej 5 lat (87% badanych). Warto zaznaczyć, że niemalże 50 procent respondentów działa w opisanym środowisku od mniej niż 2 lat. Wynika to z faktu, iż złoty okres wspomnianej specjalizacji rozpoczął się zaledwie kilka lat temu. Wśród badanych nie zabrakło również niewielkiej grupy osób, która posiada dłuższy staż, tj. powyżej 5 lat. Warto zaznaczyć, że osoby te są szczególnie poszukiwane przez pracodawców, jako kandydaci na manager’a oraz osoby odpowiedzialne za nadzór nad zespołami projektowymi.


Ile zarabia specjalista w obszarze Cloud?

Programiści zajmujący się obszarem Cloud, którzy wzięli udział w badaniu, udzielili odpowiedzi na pytanie dotyczące ich zarobków. Wynika z nich, że średnia miesięczna pensja pracowników we wspomnianej branży to 20 300 zł brutto, natomiast mediana miesięcznego wynagrodzenia wynosi 18 700 zł. Warto przypomnieć, że jest to dziedzina IT, w której przeważają osoby z kilkuletnim doświadczeniem zawodowym.


Dlaczego warto zostać programista w obszarze Cloud?

Technologie Cloud budzą coraz większe zainteresowanie wśród osób, które planują rozpocząć swoją karierę zawodową w branży IT. Na uczelniach wyższych zaczynają się pojawiać oferty kształcenia informatycznego, które zostały poszerzone o kompetencje dotyczące rozwiązań chmurowych. Istotną kwestią jest również fakt, iż programiści biorący udział w badaniu odpowiadając na pytanie dotyczące ich zadowolenia z wykonywanej pracy, udzielili pozytywnej odpowiedzi aż w 98 procentach! Może to być wynikiem szerokiego wachlarza możliwości, który daje pracownikom technologia Cloud, tj. zaangażowanie się w innowacyjne projekty, możliwość pracy z nowoczesnymi technologiami, podjęcie pracy zdalnej, udział w międzynarodowych projektach na światową skalę, a także atrakcyjne zarobki.Jak zostać programistą? – zacznij od zera!

Chciałbyś zostać programistą, ale zastanawiasz się od czego powinieneś zacząć, i gdzie nauczyć się programowania? Doskonałą opcją jest wzięcie udziału w kursie programowania, który pozwala wejść na ścieżkę zawodową z umiejętnościami praktycznymi. Zapisując się na wspomniane zajęcia możesz liczyć na pomoc mentorów, dowiedzieć się jak wygląda ta praca, na jakim jesteś poziomie, a także ile Ci jeszcze brakuje do znalezienia pracy. W ofercie naszej Szkoły Programowania Codeaccess znajdziesz wiele kursów, które z pewnością Cię zainteresują, tj. Java Back-end Developer, Python Back-end Developer czy Web Developer.


3 wyświetlenia0 komentarzy

Commentaires


bottom of page