top of page

Czym zajmuje się Back-end Developer?

Wśród najbardziej pożądanych pracowników w branży IT znajdują się specjaliści od back-endu, dlatego chcielibyśmy trochę bardziej przybliżyć wspomnianą specjalizację oraz pracę na tym stanowisku. Z poniższego artykułu dowiesz się co to jest back-end, czym zajmuje się Back-end Developer, a także jakie cechy i umiejętności powinien posiadać specjalista z tego zakresu.


 


 

Co to jest back-end?

Najprościej mówiąc back-end to wszystko, co jest niezbędne do działania serwisu internetowego lub aplikacji, a do czego użytkownik nie ma bezpośredniego dostępu. Back-end zarządza całym systemem określonej aplikacji czy strony internetowej, dzięki czemu sprawia, że działa ona w sposób prawidłowy. Back-end pozwala na przetwarzanie danych w systemie, wprowadzanie ich do bazy danych i odczytywanie, a następnie przekazywanie do front-endu.


Na czym polegają działania back-endowe?

Back-end odpowiada za różnego typu operacje, do których należą m.in. obsługa pobierania i przesyłania plików, obsługa żądań przychodzących na stronach www, przechowywanie i aktualizowanie rekordów zapisanych w bazie danych oraz ich szyfrowanie i odszyfrowanie, uruchamianie skryptów, które służą do generowania HTML odpowiedzialnego za prezentację witryny w przeglądarce, a także uzyskiwanie dostępu do danych zapisanych w bazie danych z użyciem zapytań SQL.


Czym się zajmuje Back-end Developer?

Back-end Developer, tak jak już zostało wcześniej wspomniane, zajmuje się tworzeniem systemów internetowych czy też aplikacji od strony niewidocznej dla użytkownika. Jest on odpowiedzialny za interaktywność projektu, do czego niezbędne jest wykorzystanie baz danych. Co więcej, specjalista od back-endu monitoruje działanie strony, wprowadza na niej różnego typu zmiany, aktualizuje jej funkcje, a także tworzy komunikację pomiędzy interfejsem API a bazami danych oraz buduje komponenty i funkcjonalności strony, np. możliwość zapisywania się do newslettera. Ważne jest także, aby osoba zajmująca się back-endem po zakończeniu projektu stale monitorowała i analizowała statystyki, tworzyła odpowiednie raporty, a także optymalizowała kod i naprawiała błędy pojawiające się na stronie czy aplikacji.


Jakie umiejętności powinien posiadać Back-end Developer?

Specjalista od back-endu powinien posiadać określoną wiedzę i umiejętności, aby móc jak najlepiej wykonywać swoją pracę i być pożądanym przez pracodawców z branży IT. Do kompetencji Back-end Developera należą m.in. znajomość języka na poziomie komunikatywnym, podstawowa wiedza z zakresu front-endu, znajomość co najmniej jednego frameworku, systemu GIT oraz baz danych, umiejętność zarządzania środowiskami programistycznymi oraz znajomość wzorców projektowych, a także umiejętność pisania testów jednostkowych.


Jakie są języki i technologie back-endu?

Językami programowania, których można używać do back-endu są m.in. Java, Python, PHP czy C#. Korzystanie z nich zależy od tego, w którym z nich specjalizuje się programista, a także od wymagań, jakie stawia przed nim dana firma. Ważne jest także, aby osoba zajmująca się back-endem miała podstawową wiedzę dotyczącą baz danych, np. MySQL, Oracle czy PostgreSQL. Oprócz wymienionych umiejętności ważna jest także znajomość co najmniej jednego frameworku, do których należą m.in. Hibernate, Spring, Django, Symphony czy Spark. Wiedza z tego obszaru jest niezbędna do ulepszenia i przyspieszenia pracy z wybranym przez programistę językiem programowania.


Kto powinien zostać Back-end Developerem?

Nie ma wątpliwości, że Back-end Developer to przyszłościowy zawód, lecz warto zastanowić się nad tym, kto powinien nim zostać. Z pewnością powinny być to osoby, które na drodze kursu bądź samodzielnej pracy przyswoiły umiejętności programistyczne, które pozwalają na pracę w wybranym języku. To znaczy, że aby obecnie znaleźć pracę, nie obejdzie się bez wstępnego opanowania kluczowych dla wybranego języka frameworków, które są zaawansowanym elementem programowania. Jeżeli chcesz nabyć wszystkie wymienione kompetencje, jak i wiele innych kluczowych umiejętności – zapisz się na nasz kurs i zostań Back-end Developerem.

24 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page